Zima i jesień nie powinny oznaczać przerywania treningów. Jednak trening jesienny, a zwłaszcza zimowy wymaga naprawdę solidnego przygotowania. Nigdy nie zapominajmy o rozgrzewce przed treningiem. Zimą zadbajmy także o odpowiednią dietę. Nie mniej ważne jest również to w czym biegamy. Odzież dla biegacza przeznaczona na miesiące zimowe różni się znacznie od tego w czym możemy trenować w czasie pozostałych pór roku.
Zima, czy w ogóle biegać?
Klasyczny sezon biegowy to okres od wiosny do jesieni. Rzeczywiście bieganie zimą to wyższa szkoła jazdy. Treningi w takiej aurze sprzyjają przeziębieniom i odmrożeniom co sprzyja chorobom i kontuzjom. Oblodzone nawierzchnie z kolei to prosta droga do upadków ze wszystkimi niekiedy poważnymi konsekwencjami. Dlatego bardzo ważne jest by odzież dla biegacza na okres zimowy była odpowiednio dobrana. Jeżeli szukasz odpowiedniego sklepu z odzieżą do biegania kliknij tutaj. Zastanawiasz się jaka odzież będzie najlepsza do biegania w inne pory roku? Przejdź do tego artykułu, przeczytaj i dowiedz się więcej.
Buty na zimę
Obuwie to kluczowy element sprzętu w jakim biegamy. Zimą muszą być nie tylko ciepłe ale tez chronić nas przed upadkami. Warto wybierać modele z wysoką cholewką oraz zwrócić szczególną uwagę na odpowiednio przyczepną podeszwę. Niektóre modele butów dedykowane do biegów w warunkach nie tylko zimowych ale też górskich mają z tyłu także zamontowany panel by w najtrudniejszych odcinkach można było przyczepić do nich rakiety śnieżne.
Bielizna termiczna i akcesoria
O konieczności zainwestowania w bieliznę termiczną nie trzeba nikogo przekonywać. Chroni ona przed odmrożeniami i dba o nasz komfort termiczny. Najważniejszą jej funkcją jest odprowadzanie potu do głębszej warstwy materiału dzięki czemu jest sucha podczas całego treningu. To nie tylko daje uczucie komfortu ale przede wszystkim chroni przed wychłodzeniem. Warto też zadbać o lekkie akcesoria – jak rękawiczki i czapka.
Wierzchnia warstwa odzieży
Zimą najważniejsze jest to by ubierać się „na cebulkę”. O ile wszyscy są przekonani co do konieczności zakładania bielizny termoaktywnej tak często ignorują jakość wierzchniej odzieży a jest ona niemniej ważna. Bluza czy kurtka powinna być z materiału z opcją wind stop z blokadą od wiatru oraz funkcją przeciwdeszczową. Kaptur powinien być regulowany tak aby chronić od wiatru i mrozu głowę, uszu, szyję. Dobrze jeśli posiada także odpowiednie kieszenie na akcesoria i batony energetyczne, co jest bardzo przydatne podczas dłuższych treningów.