Bieganie

Bieganie

 

Popraw swoje samopoczucie. Zacznij od DZIŚ!

Rozpocznij od truchtu i spaceru

Zamiast szybkościowych biegów, które odbiorą Ci siły postaw na spacer lub wolny trucht. Dodatkowo zaopatrz się w dobre buty do biegania. Są one kluczowym elementem w przypadku biegania. Dzięki temu będziesz bezpiecznie trenować, bez obaw o niepotrzebne kontuzje. Co tydzień staraj się zwiększać czas treningów, ale nie o więcej niż 10% w stosunku do zeszłego tygodnia. Możesz naprzemiennie biec i chodzić zachowując proporcje 2:1.

Bieganie stopy

źródło savaitrastiskaunui.lt

Strzeż się zbyt ambitnych celów.

Najważniejszą częścią treningów jest wypracowanie kondycji i odpowiedniego zachowania organizmu bez problemów fizycznych. Jeśli rozpoczniesz od wyczerpującego planu możesz go zakończyć z urazem, który nie pozwoli na dalsze ćwiczenia. Kontuzje, które nagminnie dotykają biegaczy to urazy kolana, shin splits (sztywna łydka), ITB syndrome czyli zapalenia stawów biodrowo-piszczelowych. Bieganie wymaga cierpliwości, dlatego stopniowo powiększaj czas i prędkość ćwiczeń.

Twoje ciało jest szefem

Niektóre bóle, np. mięśni czworogłowych sprawiają, że wykonujesz swoje zadania szybciej i dłużej niż organizm jest przyzwyczajony. Jednak są boleści, jakich nie można zignorować. Należą do nich wszelkiego rodzaju przewlekłe urazy, które nie ustępują bądź nasilają się w czasie podstawowych czynności, jak chodzenie bądź codzienne obowiązki. Jeśli coś takiego Cię spotka, odpocznij trzy dni i skonsultuj się z lekarzem. Kolejnym złym znakiem są bóle umiejscowione po jednej stronie ciała. Gdy takie wystąpią udaj się do specjalisty.

Przygotuj buty do biegania

Wbrew pozorom nie potrzebujesz wielu rzeczy by zacząć biegać. Jednak odpowiednia para butów do biegania jest konieczna. Ten rodzaj obuwia jest doskonale przystosowany do treningów. Dzięki nim zapobiegniesz niektórym urazom. Źle dobrane buty mogą powodować dolegliwości.

Kolejną pomocną rzeczą będzie odzież termoaktywna. Zatem zajrzyj do sklepu dla biegaczy, gdzie uzyskasz fachową pomoc. Nie zwracaj uwagi na cenę czy modę. Najważniejsze, żeby zabezpieczyć się przed niepotrzebnymi problemami. Raz wydane pieniądze będą dobrą inwestycją na długi czas. Dzięki temu będziesz komfortowo uprawiać sport bez obaw o choroby.

Buty do biegania wymieniaj po przebiegnięciu 600 – 1000 km.

Znajdź trening dla siebie

Zaczynając biegać poszukaj bezpiecznego miejsca, które będzie Ci odpowiadać. Być może wystarczy plac wokół bloku. Jeśli nie rozejrzyj się za alejkami spacerowymi. Są one zwykle na tyle długie by przebyć wystarczający dystans. Kolejną opcją są przyszkolne stadiony bądź bieżnie. Sprawdź czy możesz z nich skorzystać. Wszystko zależy od Ciebie!

Trenuj z głową

Po kilku tygodniach systematycznego treningu zrozumiesz, że idea ćwiczeń nie jest mitem. Jednak dojście do tego punktu nie jest łatwe. Stwórz plan. Przygotuj energetyczną muzykę. Wynagradzaj się i najważniejsze – po prostu zacznij. Podążając za Nike – Just do it! Plan treningów rozpisz na kartce i przyczep ją w widocznym miejscu,np. w łazience na lustrze. Postaraj się ćwiczyć o tej samej porze. Ułóż ciuchy do treningu obok łóżka. Po treningu zrób coś, co lubisz, np. wypij smoothies.

smoothies

źródło organicpowerfoods.com

Pamiętaj o relaksie. Nie należy uznawać ćwiczeń za karę. Niech to sprawia Ci przyjemność. Rób przerwy, kiedy chcesz, a nie kiedy musisz. Dni są różne – raz może się udać, że przerwy nie będą konieczne. Kolejnego dnia może być ciężko. Dlatego pamiętaj – trening jest przyjemnością nie karą!

Dobra dieta

Ważne jest, żeby dobrze dobrać spożywane kalorie. Nie głodź się. Po prostu przygotuj pożywne jedzenie. Dzięki temu zawsze będziesz w formie.

Ostatnia sprawa

Cierpliwości!