Znany i lubiany sport, który swymi początkami sięga dalekich czasów. Pierwsze piłki były wykonane ze zwierzęcych pęcherzy. Obecna forma tego sportu ukształtowała się w XIX wieku. Mimo rozkazów zabraniających kopania piłki, jej popularność rosła.
Historia piłki nożnej
Gra w piłkę była rozrywką dla angielskich uczniów i studentów. Dopiero na początku XIX wieku w Anglii rozpoczęto wprowadzanie piłki nożnej, jako zajęć, do szkół prywatnych. Ze względu na różnorodność zasad, ujednolicono przepisy, co umożliwiło rozgrywanie meczów międzyszkolnych. Pierwsze reguły ustanowiono w 1848 roku w Trinity College.
Za początek piłki nożnej uznaje się datę 24 października 1857 roku. Jest to dzień powstania najstarszego klubu piłkarskiego Sheffield Football Club. Wśród zasad, które wtedy ogłoszono jest taka, która funkcjonuje do dziś – zakaz łapania piłki rękoma. W 1963 roku powstał FA (The Football Association). Był niczym innym, jak Związkiem Piłkarskim, do którego należało 13 drużyn. FA zostało przyłączone do FIFA w 1905 roku.
Podstawowe zasady gry
Pole gry – prostokąt o wymiarach długość 90-120 m, szerokość 45-90 m, linie końcowe muszą być krótsze niż linie boczne.
Wymiary bramek – prostokąt 2.44/7.32 m
Liczba zawodników – 11 w tym bramkarz, maksymalnie 7 rezerwowych
Piłka – obwód nie może być większy niż 68 ani mniejszy niż 70 cm, waga musi zmieścić się między 410 i 450 gramów, ciśnienie musi wynosić 0.6 do 1.1.
Bramkarz – maksymalny czas, w którym Bramkarz może trzymać piłkę w rękach wynosi 6 sekund. Jeśli nie zdąży się jej pozbyć w tym czasie, odgwizdany zostanie rzut wolny pośredni. Nie wolno mu złapać wcześniej wyrzuconej piłki oraz podanej od partnera z drużyny. Podczas obrony rzutu karnego, do momentu oddania strzału musi stać na linii bramki, dodatkowo winien być zwrócony w stronę strzelającego do chwili kopnięcia piłki.
Rzut karny – dyktowany przez sędziego w wyniku faulu w lub zagrania ręką obrońcy w obrębie własnego pola karnego. Rzut karny wykonywany jest w polu karnym. Poza strzelcem i bramkarzem nie mogą w nim znajdować się inni zawodnicy. Rzut karny wykonywany jest do przodu. Piłka musi znajdować się na punkcie karnym.
Dobitka rzutu karnego – jeśli rzut karny nie zakończył się golem, można dobić strzał, kiedy bramkarz odbije piłkę dobić może każdy zawodnik, gdy piłka odbije się od słupka lub poprzeczki nie może dobijać wykonawca rzutu karnego.
Czas meczu – 90 min, dwie połowy po 45 min. Sędzia może doliczyć czas. Jeśli w meczu eliminacyjnym, w regulaminowym czasie nie zostanie wyłoniony zwycięzca rozpoczyna się dogrywka trwająca 30 min. Jeśli i to nie wyłoni lepszego, pora na rzuty karne – wykonywane naprzemiennie. Kiedy w ciągu 5 strzałów sytuacja nie będzie rozstrzygnięta gra toczy się do pierwszej przewagi.
Spalony – występuje, gdy piłkarz znajduje bliżej linii bramkowej przeciwnika niż przedostatni zawodnik rywali i ma wpływ na przebieg akcji, tzn. jest w posiadaniu piłki. W momencie podawania piłki, zawodnik odbierający powinien mieć przed sobą co najmniej 2 rywali, nie ma wymogu, że jednym z nich ma być bramkarz.
Buty do piłki nożnej
Odpowiedni wybór zależy od kilku czynników. Po pierwsze, ważne jest podłoże, na jakim będzie toczyć się rozgrywka (naturalna trawa, mokra naturalna trawa, sztuczna trawa, hala). Kolejną kwestią jest wybór zaawansowania obuwia – profesjonalne, półprofesjonalne, półamatorskie i rekreacyjne. Ważny też jest materiał wykonania – skóra lub syntetyk. Decydując się na skórę, trzeba pamiętać, że jest to materiał do rozbicia (buty trochę się poszerzą po kilku rozgrywkach). Dodatkowo, skórę trzeba często myć. Ostatnią kwestią, jest wybór odpowiedniego rozmiaru. Podpowiadamy, jak zmierzyć stopę. Wystarczy postawić stopę na białej kartce zaznaczyć koniec pięty i dużego palca. Następnie, zmierzyć odległość i dodać do niej 0,5 cm. Później wystarczy sprawdzić tabelę rozmiarów wybranego producenta i zakupić dobre buty do piłki nożnej.
[ngg_images source=”galleries” container_ids=”10″ display_type=”photocrati-nextgen_basic_imagebrowser” ajax_pagination=”0″ order_by=”filename” order_direction=”ASC” returns=”included” maximum_entity_count=”500″]