Wszelkie aktywności są wskazane dla zdrowia. Jednak niektóre ćwiczenia uważane są za skuteczne, a inne za stratę czasu. Wypracowanie oczekiwanych efektów może być trudne lub niemożliwe przez niepoprawne prowadzenie treningu.
Najczęstsze błędy kobiet popełniane na siłowni
Część trenerów uważa, że na siłowni zagościły ćwiczenia, które są popularne wśród profesjonalnych kulturystów. Jednak aktywności, jakie przydadzą się mężczyznom dążącym do sylwetki Arnolda Schwarzeneggera nie do końca sprawdzają się u kobiet.
W pracy nad sylwetką konieczna jest systematyczność. Nawet najcięższe treningi nie pomogą jeśli nie są powtarzane. Najlepiej ćwiczyć 2-3 razy w tygodniu. Pamiętaj, że mięśnie formują się, gdy organizm odpoczywa.
Ćwiczenia na wzmocnienie ud
Dbaj o swoje kolana. Zapomnij o prostowaniu nóg w pozycji siedzącej. Ten rodzaj aktywności umacnia mięśnie czworogłowe z przodu. Przy okazji bardzo mocno obciąża stawy i ścięgna kolanowe, które u przedstawicielek płci pięknej są delikatne. Dlatego proponujemy je porzucić.
Trenuj wchodzenie na stopień. Zakup ciężarki 4kg. Wstępowanie na podwyższenie powinno odbywać się z rękami wyciągniętymi przed siebie. Trzymaj w dłoni po jednym ciężarku.
Porzuć skłony w bok na rzecz treningu w pozycji T. Wystarczy oprzeć się na rękach i palcach stóp, napiąć mięśnie brzucha, po czym przenieść ciężar ciała na jedną rękę. Druga powinna być podniesiona. Wytrzymaj ok. 10 sek. Powtarzaj ćwiczenie 5-10 razy.
Fitness nie tylko dla kobiet
Mężczyźni dość często uważają, że fitness nie jest dla nich. Błąd. Różnorodne ćwiczenia potrzebne są każdemu. Nie tylko trening na ciężkim sprzęcie jest efektywny. Trening w grupie pozwoli na dodatkową motywację oraz pracę nad wszystkimi partiami ciała.
Do głównych zalet fitnessu należy zaliczyć poprawę wytrzymałości, sprawności fizycznej oraz wydajności. Dzięki takiemu treningowi można szybko poprawić ogólny stan organizmu.
W fitnessie można wyróżnić różnorodne ćwiczenia:
Stretching – zestawy ćwiczeń, które pozwalają na rozciąganie mięśni. Buduje elastyczność oraz poprawia funkcjonowanie układu krwionośnego. Jest to naturalny sposób poprawy działania organizmu. Metody treningu zostały zaczerpnięte z obserwacji zwierząt. Można wyróżnić kilka rodzajów:
- Rotacja stawów wspomaga ich smarowanie,
- rozciąganie statyczne podczas spoczynku i ich rozluźnienia,
- rozciąganie dynamiczne, np. przez wymachy.
ABS – ćwiczenia, które pomagają poprawić mięśnie brzucha. Są idealnym rozwiązaniem dla wszystkich, którzy nie mają wiele czasu na trening. Podczas ćwiczeń ABS angażowane są różne mięśnie brzucha:
- górnej części,
- dolnej części,
- skośne,
- poprzeczne,
- dolnego odcinka pleców.
Dobry trening to taki, który zawiera dobrze wszystkim znane brzuszki, przyciąganie kolan do klatki piersiowej, rowerek, brzuszki ze skrętem tułowia, „świecę”, skręty tułowia z piłką gimnastyczną.
Power Pump – ćwiczenia ze sztangami. Seria aktywności z niedużym obciążeniem. Istotą jest wykonywanie, jak największej liczby powtórzeń. W rezultacie poprawiana jest wytrzymałość.
Cross Fit – trening łączący ćwiczenia gimnastyczne i siłowe. Angażuje wszystkie mięśnie i pozwala na poprawę wytrzymałości. Jego celem jest pokonywanie własnych ograniczeń. Niektórzy mówią, że to najbardziej męska część fitnessu.