W czym biegać latem? Patenty na bieganie w upale

Dylematy odzieżowe dopadają biegaczy zazwyczaj w sezonie jesienno-zimowym. Biegać ubranym na cebulkę, z bielizną termoaktywną, w polar? A może tylko w koszulce, bo przecież organizm i tak rozgrzeje się podczas treningu? W praktyce niemniej problematyczna jest również pora letnia, kiedy skwar leje się z nieba, a słupki termometrów wybiegają daleko na czerwoną część skali. Lepiej się wtedy maksymalnie rozebrać, czy wytapiać tłuszcz pod grubszą odzieżą? Wybór jest o tyle ważny, że zależy od niego bezpieczeństwo i życie biegacza. Przeczytaj poniższy tekst, aby dowiedzieć się, w co ubrać się na trening latem.

Jak na temperaturę powyżej 25oC reaguje ciało biegacza?

Ciało biegacza nie lubi mrozów i upałów. Najbardziej optymalne warunki do treningu to 10-15oC, natomiast powyżej 25oC to już warunki ekstremalne. Organizm reaguje gwałtownie – znacząco zwiększa się pocenie, jednak ma ono swoje granice. W skwarze organizm nie jest w stanie oddać tak dużo ciepła, aby chronić się przed przegrzaniem. Znacząco spada wydolność organizmu, dlatego nawet lekkie i znane trasy mogą okazać się dla biegacza wyzwaniem. Odsłonięte części ciała narażone są na poparzenia słoneczne, a nieokryta głowa może skutkować niebezpiecznym udarem słonecznym.

Jasna koszulka, krótkie spodenki

Przede wszystkim nie warto ani nadmiernie się rozbierać, ani dodatkowo ogrzewać ciała, licząc na „wypocenie” zbędnego tłuszczu. Ubranie na trening w gorące dni musi być przemyślane. Zabronione są koszulki bez rękawów, ponieważ brak osłony ramion poskutkuje bolesnymi poparzeniami. Najlepsze więc będą krótkie rękawy. Jeśli chodzi o spodenki, warto postawić na krótki, sięgający kolan model. Osobom szczupłym polecamy modele luźne, natomiast właściciele większych ud powinni stawiać na kroje przylegające, dzięki którym zmniejszą ryzyko otarć. Ważne jest, aby zarówno górna, jak i dolna część odzienia wykonane były z lekkiej, oddychającej i szybko schnącej tkaniny. Stawiaj na jasne kolory, które lepiej chronią przed słońcem. Zadbaj też o bieliznę termoaktywną. Na nic super zaawansowane spodenki odprowadzające wilgoć, jeśli trzymać ją będą bawełniane majtki czy stanik.

Czapka z daszkiem

Najpopularniejsze nakrycie głowy na upalne dni to klasyczna czapka z daszkiem. Powinna być ona wykonana z przepuszczającego powietrze materiału, obowiązkowo wyposażona w otwory wentylacyjne. W ten sposób uchronisz się przed udarem słonecznym, a daszek da odpocząć oczom w ostrych promieniach słońca. Idealną czapką do biegania jest również tzw. saharyjka. To model wyposażony w odpinany materiał, który opada luźno na kark, osłaniając również tę część ciała przed prażącym słońcem.

Lekkie buty i oddychające skarpety

Niezbędnym elementem biegowego outfitów są buty. Te na upalne dni powinny być lekkie i przewiewne. Należy więc wybierać modele z siateczkową cholewką, pod którą znajduje się cienki materiał zapobiegający dostawaniu się do środka kamyczków czy pyłu. Dużym plusem będzie, jeśli cholewka pozbawiona będzie szwów, które mogłyby ocierać stopy. Ze względu na to, że w czasie wyższych temperatur stopy mogą puchnąć, lepiej postawić na buty biegowe o szerokiej konstrukcji, niezwężane w palcach, o rozmiar większe niż standardowy. Bez względu na to, czy zamierzasz biegać na asfalcie czy w lesie, podeszwa powinna być elastyczna i ułatwiać wybijanie się.

Sportowe okulary

Podstawowym zadaniem okularów sportowych jest ochrona oczu przed negatywnym działaniem promieni UV. W praktyce pełnią one jednak wiele innych, niemniej ważnych funkcji. Przede wszystkim zapobiegają oślepieniu przez odblaskujące światło. Poza tym zatrzymują niewielkie owady, które przez przypadek mogą wpaść do oczu. Wielką zaletą okularów do biegania jest poprawa  kontrastu. Aby ją osiągnąć należy wybierać okulary o żółtych, pomarańczowych, bursztynowych i brązowych szkłach. Dla osób biegających w różnych porach dnia, czyli w zmiennym nasłonecznieniu, doskonałym wyborem będą szkła fotochromowe. Przy wyborze okularów do biegania ważne jest także ich przyleganie do twarzy.

Warto pamiętać, że właściwe obuwie i odzież nie dadzą Ci odpowiedniej ochrony przed upałem, jeśli nie dostosujesz do warunków również swoich przyzwyczajeń biegowych. Pamiętaj o unikaniu otwartych przestrzeni. Jeśli możesz, treningi przenieś z miasta do lasu, a jeśli nie masz takiej opcji, wybierz klimatyzowaną siłownię. Nie zapominaj o nawadnianiu organizmu, zawsze posiadaj przy sobie wodę lub pieniądze, za którą ją kupisz. Na skórę nakładaj krem z wysokim filtrem UV. Staraj się też w czasie upału nie iść na rekordy, czyli w razie potrzeby zwolnij tempo, skróć dystans. Słuchaj swojego ciała, a każdy trening będzie bezpieczny i przyjemny.