Ostatnimi czasy joga staje się coraz bardziej popularną aktywnością. Jej zalety doceniają zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Być może dlatego coraz więcej klubów fitness oferuje zajęcia tego typu, a szkoły jogi pojawiają się jak grzyby po deszczu. Zanim zdecydujemy się jednak na modny trening, sprawdźmy jakie płyną z niego korzyści i jakie ryzyko niesie. Oraz… co przygotować do uczestniczenia w jodze.
Joga – dlaczego warto?
Joga to przede wszystkim nauka dobrego oddechu, wzmacnianie mięśni głębokich, stretching i… medytacja. Połączenie tych wszystkich czynników sprawia, że mimo iż joga zdaje się lekkim treningiem mentalnym, to może być bardzo wymagająca i jednocześnie świetnie modelować sylwetkę. Wyróżniamy kilka typów jogi, ale każdy z nich sprawia, że:
– obniżamy ciśnienie krwi
– pomagamy sobie w walce z bezsennością
– zwiększamy elastyczność ciała
– poprawiamy metabolizm
– pozytywnie wpływamy na serce
– poprawiamy kondycję i wytrzymałość ciała
Jak możemy się domyślić, jeśli mamy problem w którejś z powyższych kwestii, tym bardziej powinniśmy zdecydować się na uprawianie jogi.
Kto nie powinien ćwiczyć jogi?
Joga należy co prawda do jednej z najbezpieczniejszych aktywności, ale jednak jest kilka przeciwwskazań do jej uprawiania. Joga, kiedy masz problem z którymś z poniższych schorzeń, znacznie zwiększa ryzyko kontuzji:
– zaawansowana osteoporoza
– silne bole kręgosłupa
– problemy z równowagą
Kobiety w trakcie pierwszych dni miesiączki także powinny uważać – szczególnie podczas wykonywania pozycji odwróconych. O ile joga w ciąży nie jest zakazana, jak każdą aktywność, także i tą powinniśmy podejmować pod kontrolą lekarza.
Jak się ubrać na jogę?
Przede wszystkim – swobodnie! Zastanówmy się w pierwszej kolejności w czym dobrze się czujemy: legginsy, a może luźne spodnie? Obcisły top, a może luźny T-shirt zarzucony na top? Najważniejsze jest to, jak się czujemy. Musimy jednak pamiętać o kilku zasadach. W trakcie jogi wykonujemy wiele figur, które mogą sprawić, że spodnie czy bluzka nie będą zostawały na swoim miejscu, jeśli nie będą posiadały ściągaczy. Stąd wiele osób decyduje się na obcisłe getry uzupełnione luźną bluzką tylko wtedy, kiedy pod nią znajduje się top albo bra. Pozycje odwrócone prawie na pewno zmienią miejsce położenia Twoich ubrań!
Jakie buty wybrać?
„Buty na jogę?!” Zapewne wiedząc już jaka jest specyfika tego sportu, nie możecie uwierzyć, że do jogi nosi się jakiekolwiek buty. I owszem – najpopularniejszym sposobem ćwiczenia jest ćwiczenie boso. To daje największą kontrolę nad ciałem i zwykle jest najskuteczniejszą metodą antypoślizgową. Ale coraz więcej firm proponuje obuwie dla joginów, z których wiele osób ochoczo korzysta. Czym się charakteryzuje? Czy są jakieś plusy noszenia tego typu butów? Przede wszystkim obuwie przypomina raczej… skarpetkę, tyle że bez palców lub z rozdzielonymi palcami. Opiera się na elastycznych taśmach, dzięki czemu idealnie przylega do stopy. Na spodzie nie posiada typowej podeszwy a materiał antypoślizgowy. Zdecydowanie obuwie takie sprawdzi się wtedy, kiedy nie czujemy się komfortowo bez butów, albo martwimy o to, czy higieniczne będzie poruszanie się po podłogach w fitness klubie boso. W tej kwestii wybór zależy do Ciebie.