- Wzmacnia kości
Z biegiem lat kości tracą wytrzymałość. Zmniejszając swoją masę stają się coraz słabsze, zwiększając ryzyko złamania. Regularne bieganie pomaga przeciwdziałać odwapnianiu kości. Aktywność fizyczna powoduje stymulację osteoblastów, tym samym umożliwiając utrzymać właściwą masę kostną, a czasami nawet ją częściowo odbudować.
- Usprawnia wydolność organizmu
Regularne treningi biegowe mogą przyczynić się nie tylko do poprawienia kondycji i wytrzymałości. Poprzez bieganie zwiększamy pojemność swoich płuc, co oznacza, że każdy oddech dostarcza im większą ilość tlenu. Zatem jest to dyscyplina mająca pozytywny wpływ na działanie całego układu oddechowego. Im dłużej będziemy ćwiczyć, tym większą zyskamy kontrolę nad oddychaniem i nie będziemy doświadczać uczucia zadyszki po wykonanym wysiłku.
- Redukuje stres
W nadmiarze codziennych trosk bieganie może być pomocne w zmaganiu się ze stresem. Dla wielu osób jest to sposób na zrelaksowanie się i wyciszenie.
- Poprawia jakość snu
Wysiłek fizyczny w postaci biegania zapewnia lepszą jakość snu i sprawia, że zasypiamy szybciej. Ta zaleta może zachęcić do rozpoczęcia przygody z bieganiem przede wszystkim osoby, które zmagają się z bezsennością. Takim osobom zalecane jest poranne bieganie, ponieważ w ten sposób zyskują dobre rozbudzenie, energię na cały dzień i łatwe zaśnięcie w nocy.
- Poprawia samopoczucie
Bieganie bardzo korzystnie wpływa na nasze samopoczucie. Z pewnością wynika to z satysfakcji, jaką dają kolejne pokonane kilometry i z podniesionego w czasie biegu poziomu serotoniny. Ten hormon poprawia nastrój i jest skuteczny w zapobieganiu depresji. Podczas biegu obserwuje się także wzrost endorfin, czyli tak zwanych hormonów szczęścia.