Nike

nike logo

Miliardowe zyski, kilkanaście flagowych modeli i rozpoznawalność w najodleglejszych zakątkach świata. Sytuacja marki Nike na rynku odzieży sportowej to marzenie każdego. Jaki był przepis na sukces Billa Bowermana i Phila Knighta?

Niepozorne początki

Marka Nike powstała w Washington County w 1964 roku. Jej pomysłodawcami byli dwaj biznesmeni – Bill Bowerman i Phil Knight. Na początku nie było jednak mowy o ekspansji na rynek zagraniczny ani nawet o produkcji własnych modeli butów. Blue Ribbon Sports, bo tak wtedy nazywał się brand, zajmował się dystrybucją butów japońskiej marki Onitsuka Tiger. Taki stan rzeczy utrzymał się aż do 1971 roku, kiedy wspólnicy wypuścili na rynek pierwszy model butów Swoosh, którego nazwa brzmiała Nike.

Pierwsze sukcesy

Na rozwój wydarzeń nie trzeba było długo czekać. Wkrótce oficjalnie zmieniona została nazwa marki na znaną nam do dziś – Nike, oznaczająca grecką boginię zwycięstwa. Sukces odniosła też pierwsza linia firmy, którą reklamowali biegacze biorący udział w US Olympic Track & Fields Trials, a w 1972 roku podpisano kontrakt ciągły z Ilie Nastase – znanym tenisistą, który stał się pierwszym w historii mody sportowej sportowcem reklamującym ubrania jednej marki. Tak zaczął się spełniać american dream, o którym wcześniej nikt nawet nie pomyślał.

Flagowe produkty

Choć biznes prężnie się rozwijał, to w latach osiemdziesiątych głównym celem marki było poszukiwanie czegoś, co zdecydowanie wyróżni ich na tle konkurencji. Miał to być wyjątkowy model, który będzie kojarzył się właśnie z nazwą Nike. Na genialny pomysł wpadł zatrudniony kilka lat wcześniej w roli architekta Tinker Hatfield, który podczas wizyty w Paryżu zainspirował się konstrukcją budynku Pompidou. W 1987 roku świat ujrzał Air Maxy, czyli buty z widoczną poduszką powietrzną, umieszczoną w podeszwie. Co ciekawe, mimo że od tamtego czasu pojawiła się niezliczona ilość nowych modeli, to właśnie Air Max 1 wciąż cieszą się największą rozpoznawalnością dla marki i są nieustannie reinterpretowane.

Ciekawostki z życia Nike

nike just do it

źrodło nike.com

Z powstaniem i twórczością Nike łączy się wiele naprawdę ciekawych historii i legend, o których mówi się przy ważnych rocznicach i premierach. Na przykład wspomniane wcześniej Air Maxy mogły nigdy nie wyjść z pracowni Hatfielda, bo dział marketingu bardzo obawiał się, że pojawią się liczne reklamacje spowodowane przebijaniem poduszki powietrznej. Inna anegdota głosi, że Bill Bowerman wpadł na pomysł bieżnika na podeszwie swoich butów, gdy robił gofry na śniadanie dla swojej rodziny. Ciekawą historię ma też slogan Nike „Just do it!”. Zdanie to miało być wypowiedziane przez znanego przestępcę tuż przed egzekucją!

Bogata historia i ogromna ilość modeli butów oraz elementów odzieży sportowej najlepszej jakości to ich znaki rozpoznawcze. Sukces tego brandu trwa niezmiennie od ponad czterdziestu lat i prawdopodobnie będzie trwał jeszcze bardzo długo!

[ngg_images source=”galleries” container_ids=”6″ display_type=”photocrati-nextgen_basic_imagebrowser” ajax_pagination=”0″ order_by=”alttext” order_direction=”ASC” returns=”included” maximum_entity_count=”500″]źródło sklep.sizeer.com