Odzież do biegania na jesień – na co zwrócić uwagę?

Jeśli kochasz bieganie i jesienią nie chcesz rezygnować ze swojej ulubionej aktywności fizycznej, powinieneś skompletować odpowiednią garderobę. Dobre wyposażenie szafy zagwarantuje Ci komfort i ochroni Cię przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi. W niniejszym tekście podpowiadamy, na co zwrócić uwagę podczas wyboru odzieży do biegania na jesień.

Odzież do biegania na jesień – na co zwrócić uwagę?

Jesienna słota stanowi najtrudniejszy okres w kwestii wyboru odzieży do biegania. Warto jednak pamiętać, że by zabezpieczyć się przed zimnem, deszczem i wiatrem, wcale nie trzeba wydać całego majątku na arsenał odzieży. Jednak ubiór zawsze musi być dopasowany do panujących aktualnie na dworze warunków. Zadanie byłoby łatwiejsze, gdyby pogoda była bardziej stała, lecz jesienią lubi ona płatać figle i bardzo często się zmienia. Nawet w ciągu dnia występują spore wahania temperatur, dlatego w czasie trwania jednego treningu możemy doświadczyć i mrozu, i dodatniej temperatury. Jest to największe zagrożenie, jakie czyha na biegacza podczas jesiennych treningów biegowych. Przy takich zmianach temperatury łatwo o przeziębienie.

Co wybrać na jesienne bieganie?

Ciekawym pomysłem na uzupełnienie jesiennej garderoby biegacza jest bluza wyposażona w kieszenie na plecach, gdzie można pomieścić dodatkowe ubrania. W przypadku zróżnicowanej temperatury w kieszeni możemy mieć dodatkową wiatrówkę. Należy jednak pamiętać, by kurtka była lekka, ponieważ jej zbyt duża waga mogłaby powodować niemały dyskomfort w prowadzeniu jesiennego treningu. Warto zabrać ze sobą również czapkę lub opaskę oraz rękawiczki. Akcesoria te będą bardzo przydatne przy spadku temperatury. Idealna kurtka do biegania na jesień (tzw. kurtka biegowa) musi spełniać trzy podstawowe funkcje: 

  1. Musi być wodoodporna,
  2. Musi odprowadzać pot na zewnątrz,
  3. Musi „oddychać”.

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

damska odzież do biegania w jesieni
Bieganie jesienią – jaką odzież wybrać?

Skupmy się teraz na „dole”. Spodnie do biegania na jesień są mniej ważne. Dlaczego? Ponieważ „dół” naszego ciała nie wyziębia się podczas biegania tak łatwo jak „góra” 🙂 Możemy wybrać getry albo dres. Nasza żeńska część redakcji obstawia dumnie za getrami; męska płeć nie lubi pokazywać pośladków podczas treningu, więc z uśmiechem na twarzy ubiera na trening dresowe spodnie.

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

 Wiele osób, uprawiających regularnie bieganie w różnych warunkach pogodowych, uważa, że do ochrony przed chłodem i opadami atmosferycznymi nie są potrzebne ubrania wyposażone w innowacyjne membrany i technologie. Najważniejsze jest to, żeby odzież do biegania gwarantowała komfort termiczny przy jednoczesnej cyrkulacji powietrza. Musimy stawiać więc przed wszystkim na oddychające materiały, które potrafią odprowadzać nadmiar wilgoci na zewnątrz. W ten sposób unikniemy przegrzania i nie doprowadzimy do wyziębienia organizmu na koniec treningu.

Ubrania dla wymagających

Tym, którzy nie muszą oszczędzać na zakupach, można polecić wszystkie nowoczesne ubrania, w których producenci zadbali o obecność zaawansowanych technologicznie tkanin i rozwiązań. Szczególną popularnością cieszy się membrana Gore-Tex, która jest używana przez wielu czołowych producentów odzieży sportowej. Ma ona świetne właściwości, które gwarantują każdemu produktowi wodoszczelność.