Jak prawidłowo wykonywać planki?

Plank to ćwiczenie określane fachowo jako podpór przodem na przedramionach. Jest to rodzaj ćwiczenia izometrycznego, mającego szczególne znaczenie w procesie modelowania mięśni brzucha. Jeśli chcesz doskonale wyrzeźbić swój brzuch, włącz do swojego programu treningowego planki. W niniejszym tekście opiszemy, jak prawidłowo wykonywać planki, by zagwarantować sobie bezpieczeństwo treningu i czerpanie jak najwięcej satysfakcji z poświęconego na ćwiczenia wysiłki.

Jak prawidłowo wykonywać planki i co to jest plank?

Plank z pozoru może się wydawać prostym i niewymagającym ćwiczeniem. Jednak w rzeczywistości ćwiczenie angażuje sporo partii mięśniowych. Ponadto plank oferuje ogromną liczbę kombinacji bazujących na podstawowej pozycji. Jeśli wydaje ci się, że planki są banalnie proste, spróbuj wytrzymać w tej pozycji kilkadziesiąt sekund. Wówczas z pewnością zmienisz zdanie, zwłaszcza, jeśli wcześniej nie miałeś zbytnio do czynienia z aktywnością fizyczną. Wysiłek wydaje się prosty, jednakże niewytrenowane mięśnie mocno odczują już kilkanaście sekund utrzymywania ciała w podporze przodem na przedramionach.

Ćwiczenie plank można wykonywać na różne sposoby z wykorzystaniem sportowych akcesorii

Jak prawidłowo obrać pozycję?

Planki można wykonywać na wiele sposobów, dzięki temu podczas treningu można aktywować różne grupy mięśni

Zacznij od położenia się na brzuchu. Następnie musisz oprzeć ciało na przedramionach. Istotne w tej pozycji jest zgięcie rąk w łokciach pod kątem prostym. Barki muszą znajdować się tuż nad łokciami. W czasie wykonywania planków nie powinieneś unosić pośladków ani nie wyginać odcinka lędźwiowego. Pamiętaj, by pięty, biodra oraz ramiona pozostawały w linii prostej.

Cel ćwiczenia planków

Całe ćwiczenie polega na tym, że musisz wytrzymać w tej pozycji określoną liczbę sekund. Jeśli jesteś początkujący zacznij pierwszy trening od 30 sekund, a każdego tygodnia zwiększaj czas o kolejne 10 sekund. Optymalnym czasem utrzymywania pozycji jest 60 sekund.

Postawa wyjściowa - plank
Plank na łokciach
Separator image Posted in Porady.