Jak czyścić białe buty?

Każdy miłośnik obuwia wie, że nie ma wyzwania większego od utrzymania białych butów w pierwotnym kolorze.

Zwracające uwagę buty mają tendencję do utraty ładnego koloru. Jak o nie zadbać?

Przedstawiamy kilka wskazówek, które mogą się przydać przy utrzymaniu śnieżnobiałych butów w świetnej formie, jak i czyszczeniu ich z powstałych zabrudzeń.

białe nike air max

Klasyczne metody

W zależności od materiału, z którego są wykonane buty, należy zastosować odpowiedni sprzęt czyszczący. W przypadku butów zamszowych największym uznaniem cieszą się szczotki i gąbki specjalnie do tego przystosowane. Najszybszą metodą usunięcia zanieczyszczeń modeli wykonanych ze skóry jest przetarcie obuwia wilgotną szmatką nasączoną detergentem. Jednym z najbardziej znanych sposobów jest namoczenie obuwia w wodzie, gdzie znajduje się specyfik do prania. Następnie materiał jest delikatnie pocierany szczoteczką z miękkim włosiem.

Systematyczność oraz szybkość działania

Najlepsze rezultaty uzyskiwane są przez regularne czyszczenie butów. Dobrze jeśli brud zmywany jest od razu. Nawarstwione zanieczyszczenia powodują trwałe uszkodzenia.

Nie mniejsze znaczenie ma sposób użytkowania oraz zapobieganie zabrudzeniom. Przed pierwszym użyciem warto nałożyć na buty odpowiednie środki pielęgnacyjne. Regularne używanie specyfików chroniących przedłuża świeży wygląd oraz podkreśla nienaganny odcień obuwia.

Profesjonalne akcesoria pielęgnującebiałe buty nike

Niezawodne środki wspierające czyszczenie białego obuwia są bardzo liczne. Na uwagę zasługuje izopropanol. Jest on szczególnie pomocny, kiedy mamy do czynienia z zanieczyszczeniami powstałymi podczas kontaktu z trawą. Plamy po tłuszczu usuwa rozpuszczalnik. Jest on równie dobry w walce z opornymi, ciemnymi zabrudzeniami. Kolejnym pomocnikiem może być olejek terpentynowy. Jednak należy go stosować w niewielkich ilościach. Tanim i użytecznym rozwiązaniem jest biały marker. Idealnie maskuje trwałe zadrapania na powierzchni. Po kilku ruchach można ponownie cieszyć się atrakcyjnym obuwiem bez mankamentów.

Powyższe rozwiązania to profesjonalne środki czyszczenia. Podobne efekty można uzyskać dzięki metodom naturalnym. Przedstawimy listę produktów, które można znaleźć w prawie każdym domu.

Soda oczyszczona

Wystarczy zmieszać kilka łyżeczek wody z sodą oczyszczoną. Następnie, za pomocą szmatki bądź szczoteczki trzeba nałożyć miksturę na obuwie. Takie działanie pozwoli na usunięcie nieestetycznie wyglądających skaz.

Ocet

Nieoceniony w walce z brudem okupującym obuwie zamszowe i skórzane. Wacik nasączony niewielką ilością pozwoli na pozbycie się uporczywych skaz. Ze względu na zapach octu, nie poleca się go do czyszczenia butów wykonanych z materiału.

Płyn do mycia naczyń

Wystarczy wymieszać go w miseczce z ciepłą wodą. Dzięki temu roztworowi można pokonać prawie każdy rodzaj nieczystości, który szpeci jasne buty.

Sok z cytryny

Połączenie go z wodą nadaje się do czyszczenia obuwia materiałowego. Wystarczy rozmieszać dwie łyżki soku w szklance wody. Taki roztwór należy nałożyć na obuwie.

białe buty umbro

Mleczko do demakijażu

Ze specyfików używanych w łazience mleczko będzie idealne podczas regularnego czyszczenia obuwia. Wystarczy nałożyć kosmetyk na bawełnianą szmatkę. Po zakończonym odplamianiu wystarczy wypolerować buty suchą ściereczką. Dzięki temu efekt zostanie podkreślony.

Powyższe środki czyszczące są bardzo skuteczne. Jednak należy korzystać z nich ostrożnie. Złe wykorzystanie będzie bardzo trudne do ukrycia i może zniszczyć buty. Pod żadnym pozorem nie należy używać wybielacza. Jest on przyczyną żółknięcia. Kaloryfer lub słońce nie jest najlepszym środkiem suszącym obuwie. Oprócz kurczenia się, buty staja się podatne na żółknięcie.

Jeżeli zamierzasz dokonać czyszczenia ostatecznego, czyli wyprać swoje obuwie to uważaj. Po pierwsze, pamiętaj o niskiej temperaturze. Co prawda, nawet to nie daje gwarancji, że buty po prostu się nie rozkleją.  Pod żadnym pozorem nie wiruj butów. Pranie automatyczne jest bardzo ryzykowne, choć daje szansę na pozbycie się uciążliwych zabrudzeń.

Kiedy zaczniesz zwracać uwagę na chociaż część wymienionych wskazówek, Twoje białe buty będą rzeczywiście białe. Pielęgnacja będzie łatwiejsza, a wygląd estetyczny.