Co daje bieganie?

Bieganie jest dyscypliną sportową, która może pomóc ci w zachowaniu dobrego zdrowia i szczupłej sylwetki.

Chcesz wiedzieć, jakie mogą być korzyści z regularnych treningów? Przygotowaliśmy listę zalet biegania, dzięki którym każdy nabierze ochoty na korzystanie z możliwości tej formy aktywności fizycznej.

  1. Pomaga walczyć z nadwagą

Do utrzymania szczupłej sylwetki potrzebny jest wysiłek fizyczny, a bieganie świetnie sprawdza się w walce ze zbędnymi kaloriami. Godzina biegania może skutkować wydatkiem kalorycznym w postaci 600-900 kcal. Jest to bardzo dobry wynik w porównaniu z innymi aktywnościami. W takim samym czasie podczas jazdy na rowerze można spalić 400-500 kcal. Godzinny spacer pozwala na spalenie 200-400 kcal. Dodatkowym atutem może być możliwość wykorzystania interwałów w bieganiu, co pozwoli na spalanie tkanki tłuszczowej jeszcze przez jakiś czas po skończonym treningu.

  1. Poprawia pracę serca
co daje bieganie poprawa pracy serca
źródło: @BritishHeartFound

Bieganie obniża ciśnienie krwi i tętno spoczynkowe. Pomaga również regulować poziom cholesterolu poprzez podnoszenie HDL i obniżanie LDL. Takie właściwości sprawiają, że regularne treningi biegowe są w stanie zmniejszyć ryzyko chorób serca nawet o 50%.

  1. Wzmacnia mięśnie

Bieganie wywołuję pracę różnych partii mięśni, dzięki czemu oddziałuje na całe ciało. Z pomocą tej formy aktywności można wzmocnić mięśnie nóg, pośladków czy brzucha. Im większe tempo biegu, tym intensywniejsza jest praca mięśni. Bieganie można uzupełnić treningiem na siłowni. Przyniesie to jeszcze lepsze efekty wzmocnienia i podkreślenia mięśni, szczególnie jeśli uwzględnimy odpowiednią dietę.

  1. Zapobiega cukrzycy

Jedną z najczęstszych chorób cywilizacyjnych jest cukrzyca typu II. Do takiego stanu rzeczy przyczynia się nieodpowiednia dieta, duża liczba zbędnych kilogramów i brak ruchu. Bieganie jest dobrym środkiem zapobiegawczym, minimalizującym ryzyko zachorowania. Potwierdzić to może fakt, że wśród biegaczy rzadko spotyka się chorych na cukrzycę.

  1. Pomaga w trzymaniu zdrowej diety

    co daje bieganie - zdrowa dieta
    źródło: nutritionsonline.com

Chcąc osiągać coraz lepsze wyniki na treningach człowiek motywuje się do zdrowego odżywiania. Biegacze zazwyczaj odżywiają się zdrowo i w sposób w pełni świadomy, ponieważ pomaga im to w utrzymywaniu dobrej kondycji i samopoczucia. Być może to właśnie rozpoczęcie przygody z bieganiem sprawi, że zaczniesz zwracać uwagę na regularność posiłków i jakość używanych produktów.