Co dają nam planki?

Kolejny wpis z tematem dotyczącym planków. W poprzednim wpisie mogliście dowiedzieć się jak prawidłowo wykonywać planki, teraz odpowiemy Wam na równie ważne pytanie: Co dają planki?

Plank to ćwiczenie, które rewelacyjnie angażuje i modeluje mięśnie brzucha, usprawniając też mięśnie nóg i ramion. Przy uwzględnieniu zdrowej i zbilansowanej diety planki mogą przynieść pożądane efekty wizualne w postaci wymarzonej sylwetki, którą z dumą będziemy mogli zaprezentować na plaży podczas tegorocznych wakacji.

Co dają nam planki? Pożytek nie tylko dla mięśni brzucha

Efektem ćwiczenia planków są jednak nie tylko przykuwające wzrok efekty wizualne, ale również ogrom korzyści dla naszego zdrowia. Prawidłowe wykonywanie deski sprawia, że zyskujemy nie tylko świetne mięśnie brzucha. Planki wzmacniają mięśnie tułowia oraz mięśnie głębokie, których zadaniem jest utrzymywanie prawidłowej postawy ciała. Zatem włączenie planków do swojego programu treningowego poleca się zarówno osobom marzącym o „sześciopaku”, jak i tym, które chcą poprawić ogólną kondycję swojej sylwetki oraz zadbać o zdrowe ciało.

Planki – korzyści zdrowotne

Należy pamiętać o tym, ze wzmocniona tkanka mięśniowa stanowi podporę dla naszego szkieletu. Wykonywanie planków poprawia więc siłę naszego ciała, które dodatkowo staje się mniej podatne na wszelkie urazy i kontuzje, z którymi borykają się osoby mające osłabione mięśnie. Mocne mięśnie tułowia chronią narządy wewnętrzne, co stanowi kolejną zaletę wykonywania tak zwanej deski. Osoby prowadzące siedzący tryb życia często mają problemy z bólami w okolicy kręgosłupa. Planki wzmacniają mięśnie pleców oraz stabilizują postawę ciała, w konsekwencji ograniczając wszelkie dolegliwości związane z bólami pleców. Planki można też traktować jako uzupełnienie swoich treningów, mające na celu ogólną poprawę kondycji i zwiększenie siły.

Początkujący powinni pamiętać, że planki tylko z pozoru może wydawać się łatwe. Jeśli nasze mięśnie nie są odpowiednio wytrenowane, wytrzymanie w tej pozycji przez kilkadziesiąt sekund może okazać się niemałym problemem.