Bieganie a stres

Stres jest nieodłączną częścią naszego życia. Trudno byłoby znaleźć dziś osobę, która go nie odczuwa. Pozostaje tylko kwestia – jak sobie z nim radzić. Jedni zajadają go czekoladą i innymi przysmakami. Inni próbują medytacji lub ćwiczeń relaksacyjnych, a jeszcze inni wybierają wysiłek fizyczny pod postacią biegania. Który ze sposobów naprawdę działa?

odzież do biegania

Pokonaj stres

Zapewne każdy z nich działa w pewien sposób, ponieważ stres jest jednym z najczęstszych wyzwalaczy nawykowych. Gdy się pojawia, staje się impulsem do sięgnięcia po „nagrodę”, która ma za zadanie ukoić nasze nerwy i przynieść uczucie ulgi i spokoju. Rzeczywiście wszystko, co w danym momencie na nas działa, pomaga nam w walce ze stresem. Spójrzmy jednak prawdzie w oczy – nie wszystkie nawyki, które rządzą nami w trudnych, stresowych sytuacjach są dla nas zdrowe. Wręcz przeciwnie! Zajadanie stresów bardzo szybko może doprowadzić do otyłości oraz problemów o podłożu psychicznym, np. kompulsywnego objadania się. Jednak jedzenie to tylko wierzchołek góry lodowej. Jak często zdarza nam się sięgać w sytuacjach stresowych po papierosy, alkohol czy inne używki? Te metody nie tylko nie pomogą, ale też mogą poważnie zaszkodzić. Powiedzenie więc: pokonaj stres na swój własny sposób, jest sporym nadużyciem.

bieganie a stres

Zrób to na sportowo

Zamiast pielęgnować w sobie niezdrowe nawyki, warto spróbować niwelować stres w sposób przyjazny dla organizmu. Jedną z najlepszych metod jest oczywiście sport. Wysiłek fizyczny pozwala zapomnieć o złych przeżyciach.  Nie od dziś wiadomo też, że w trakcie intensywnej pracy mięśni wyzwala się hormon zwany endorfiną, dzięki czemu czujemy się szczęśliwsi. Niewątpliwie aktywność fizyczna jest godna polecenia każdemu, kto na co dzień zmaga się ze stresem. A jaką dyscyplinę najlepiej wybrać?

bieganie a stres, buty do biegania

Antystresowy jogging

Właściwie każdy sport może okazać się kojący dla naszych nerwów. Warto jednak spróbować biegania, które poza tym, że jest dostępne dla wszystkich, może sprawić naprawdę wiele przyjemności. Specjaliści twierdzą, że to właśnie jogging jest jedną z najsilniej działających na stres dyscyplin sportowych. W jaki sposób niweluje uczucie zdenerwowania?

-w trakcie biegania oczyszczamy myśli i możemy odwrócić swoją uwagę od tego, co wcześniej zaprzątało nam głowę. Wystarczy włączyć ulubioną muzykę lub audiobooka. Dobrym sposobem jest też wsłuchanie się w odgłosy natury.

-podczas każdego treningu biegowego mocno dotleniamy mózg oraz cały organizm. Sprawia to, że jesteśmy zdrowsi, ale też czujemy się lepiej psychicznie.

-satysfakcja to słowo, które biegaczom towarzyszy każdego dnia. Niezależnie od tego, czy jesteś na samym początku przygody z bieganiem czy też trenujesz od lat, każdy kolejny kilometr czy poprawiony wynik sprawiają ogromną radość. Jeśli nawet nie poszło ci w pracy i czujesz się danego dnia beznadziejny i bezsilny, sukces w bieganiu pomoże odzyskać wiarę w siebie.

-atrakcyjne w trakcie biegania jest też poznawanie nowych miejsc, zmiany trasy, przebywanie w naturze. Warto wymienić wiosną bieżnię na siłowni na park lub las w pobliżu miejsca zamieszkania!

-odprężenie dla ciała gwarantowane, ponieważ w trakcie treningu biegowego pracują wszystkie partie mięśni (nie tylko nogi, jak mogłoby się wydawać). Taki jogging może być odprężający zarówno po pracy i kilkugodzinnym siedzeniu za biurkiem w spiętej pozycji, jak i o poranku, kiedy chcemy dodać ciału trochę energii.

-Co poza tym? Nie ma co ukrywać, że bieganie jest świetnym sposobem na „wyżycie się”, czyli wyzwolenie złych emocji i przekucie ich w coś dobrego. Nie wiesz co zrobić z przeżytym w ciągu dnia stresem? Wybiegaj go!

bieganie a stres,buty do biegania

W dzisiejszym świecie nie da się uniknąć czynników stresogennych, które pojawiają się właściwie na każdym kroku. Trzeba więc znaleźć odpowiedni sposób na radzenie sobie ze stresem. Bieganie będzie świetną opcją dla każdego, niezależnie od tego, jaki jest stan twojej kondycji! Nawet lekki jogging pozwala rozprawić się ze złą energią i wprawić się w dobry nastrój.