10 najsłynniejszych butów piłkarskich

Nie od dziś wiadomo, że dobrze dobrane buty to jedna ze składowych sukcesów wielkich, sportowych sław. Bez wsparcia dla stopy, odpowiedniej przyczepności, stabilności i czucia piłki legendarni piłkarze mogliby nie zapisać się na kartach historii. Dlatego marki sportowe od lat prześcigają się w tworzeniu coraz to lepszych butów piłkarskich, które mają za zadanie wzmacniać efektywność graczy. I choć współczesna oferta butów do uprawiania piłki nożnej jest naprawdę bogata, wśród licznych modeli zaledwie kilku można nadać status „kultowych”. Znamy ikony piłki nożnej, ale dziś przyjrzymy się bliżej temu, w czym grali! Oto top 10 butów piłkarskich.

 1. Adidas Predator

  10 najsłynniejszych butów piłkarskich adidas predator

Nawet laicy znają tę nazwę, a w języku profesjonalistów jeszcze nie pojawiła się nazwa, która byłaby kojarzona lepiej od adidas Predator. Gdy spytasz speca od piłki nożnej, jakie legendarne buty piłkarskie pamięta, to z pewnością odpowie: adidas Predator. Co takiego miały w sobie te kultowe korki, że grały w nich takie sławy, jak David Beckham czy Zinedine Zidane? Za fenomen ich efektywności odpowiedzialny jest oryginalny projekt, w którym główną rolę odgrywają specjalne, gumowe wypustki, które mają za zadanie nadawać większej rotacji piłce. Co ciekawe, za tym projektem stoi… emerytowany piłkarz FC Liverpool – Craig Johnston. Wraz z niemieckim koncernem stworzył on prawdziwą legendę wśród butów piłkarskich.

 1. Puma King10 najsłynniejszych butów piłkarskich puma king

Ciekawe, że we wszystkich rankingach to właśnie dwaj odwieczni rywale (adidas i Puma, których założycielami byli dwaj bracia – Adolf i Rudolf Dasslerowie) walczą o pierwsze miejsce wśród top 10 butów piłkarskich. Modelowi Puma King nigdy jednak nie udało się pobić popularności Predatorów. Mimo to od zawsze kojarzony jest z mistrzami takimi, jak Pele czy Cruyff. Nie bez przyczyny nazwano go królem!

 1. Adidas Copa Mundial

Niemiecki brand zdecydowanie słynie z tworzenia butów, które na długo zapisują się w pamięci, a niejednokrotnie nawet mimo tego, że nie należą już do najmłodszych ani tym bardziej do nowoczesnych wciąż cieszą się ogromną popularnością. Wszyscy kojarzymy Superstary, Stan Smith czy Gazelle. A w świecie piłkarskim wszyscy pamiętają od Copa Mundial – butach, które swój debiut zaliczyły w 1979 roku! Retro? Przestarzałe? Niezaawanasowane technologicznie? Nie szkodzi, i tak wielu ma do nich ogromny sentyment!

 1. Nike Mercurial

  nike_cr7_mercurial_retrospect_img8

A teraz czas wrócić do współczesności, gdzie najgorętszymi nazwiskami świata piłki nożnej są Ronaldo, Ibrahimović czy Neymar. Te sławy zaufały marce Nike, która stosunkowo niedawno stworzyła swój model Mercurial. Czym się wyróżnia? Mercurial to kwintesencja lekkości, trwałości i stabilności, w którym rewolucyjnie zastosowano syntetyczną cholewkę. Jak się okazało – z sukcesem. Przyciąga do nich również gama fluorescencyjnych kolorów, w których zazwyczaj są produkowane.

 1. Nike Total 90 Laser

T90_Laser_IV_video_10_hd_1600

Moda na boczne sznurowanie butów piłkarskich? Tak, to właśnie model Nike Total 90 Laser zapoczątkował ten trend. Buty stały się przełomem w projektowaniu obuwia piłkarskiego. Dziś wiele marek tworzy swoje modele właśnie z bocznym sznurowaniem. Piłkarz, z którymi są kojarzone to Wayne Rooney.

 1. Adidas F50

Czyli tytuł mistrza w kategorii „lekkie obuwie piłkarskie”. Adidas w tym modelu przeszedł sam siebie, a świat piłkarski przyjął ultra lekkie F50 z wielką ochotą i zainteresowaniem. Największą sławą, która przyczyniła się do ich rozpropagowania był Leo Messi.

 1. Nike Air Mercurial

Nike nadali słowu „Air” nowego znaczenia, tworząc liczne modele butów oparte na technologii, która wykorzystuje w podeszwie sprzężone powietrze. Takiego rodzaju buta nie mogło więc zabraknąć również wśród modeli butów piłkarskich. Nike Air Mercurial są rewolucyjne pod względem wagi. A do ich rozsławienia najbardziej przyczyniła się brazylijska legenda piłki nożnej, czyli Ronaldo.

 1. Mizuno Wavecup

Trudno o słynne buty piłkarskie, które wyszły z linii produkcyjnej innych marek niż adidas, Nike czy Puma. Nie sposób przeoczyć, że to właśnie te brandy toczą bój o palmę pierwszeństwa w kategorii najsłynniejsze buty piłkarskie. Jednak jest jeden model, który dogonił sławę wcześniej wspomnianych modeli. Oto Japończyk Mizuno Wavecup. Grał w nich jeden z mistrzów świata Rivaldo!

 1. Nike Tiempo

Ten model rozsławił się dzięki jednemu meczowi, w którym… cała dziesiątka piłkarzy miała go na stopach. Ultra lekkie, bardzo wytrzymałe i co najważniejsze – komfortowe! To właśnie za te cechy Nike Tiempo pokochały takie sławy, jak Romario, Ronaldinho czy Paolo Maldini.

 1. Puma V1

Wystarczy na nie spojrzeć, by stwierdzić, że są niezwykle lekkie. Puma V1 były odpowiedzią niemieckiej marki na Mercuriale. Czy jednak udało im się pobić ich popularność? Zdecydowanie nie! Choć miejsce w top dziesiątce faktycznie im się należy!

fot. thesun.co.uk, nostanding13.wordpress.com, soccerbible.com, nike.com, Goal.com